top of page

Velvet

Olive oil

   Velvet Oliveoil ürünleri  yazları sıcak, kışları ise ılıman olarak geçen tarihin en kadim şehirlerinden birisi olan İznik (Nicea) ve İznik Gölü etrafında yıl boyunca gösterilen özel bir ilgiyle yetiştirilir.

Hasat vakti geldiğinde bizzat kendi bahçelerimizde özenle yetiştirdiğimiz zeytinleri, insan sağlığını her şeyin üstünde tutma misyonumuzla hareket edip özenle topluyoruz. Çiftçilerimiz ürünleri toplama sırasında hijyen ve temizlik kurallarına özel hassasiyet göstererek çalışmaktadır.

Hasat ettiğimiz tüm ürünleri vakit kaybetmeksizin üretim alanımıza götürür, burada son teknolojik tesisimizde yıkayarak dal ve yapraklarından zeytinleri ayırırız. El değmeden temizlenen ürünler işlenmek üzere hazır hale gelirler.

Tüm yabancı madde, dal ve yapraklarından ayrılıp yıkanmış zeytin, bu işlem esnasında çekirdekleriyle birlikte kırılır ve iyice ezilir. Yağın daha kolay sıkılabilmesi için hamur haline getirilir.

Hamur haline gelen zeytin, bu esnada ortalama 20-40 dakika arasında malaksör adı verilen bir makinada iyice yoğurulur. Zeytin yağının soğuk veya sıcak sıkım olma niteliği bu aşamada gerçekleşir. Velvet ürünleri 27” derece sıcaklıkta soğuk sıkım olarak üretilir.

Bu bölümde dekantör adı verilen makineler aracılığıyla zeytin yağı, pirina adı verilen zeytin posasından ayrılır. Zeytin posaları artık kullanılmayacağı için atık olarak nitelendirilir.

Zeytin posasından ayrılan yağ ve karasu pompalar aracılığıyla ayırıcı bölüme taşınır. Burada hafif olan karasular, ağır olan yağdan ayrılır. Yağın içerisinde kalan tortularda yağdan ayrıştırılarak son bölüm olan filtrelemeye gider.

Zeytinyağı üretiminin son aşaması filtrelemedir. İçerisinde kalan son tortularda pamuk veya kağıt filtrelerle süzülür. Berrak ve şeffaf bir görüntü alır.

Hazır hale gelen zeytinyağımız tazeliğini kaybetmemesi için asla şişelere doldurulmaz. Hava ile teması kesilmesi için özel olarak paslanmaz çelikten yaptırılan depolara el değmeden doldurularak  beklemeye alınır.  Gelen siparişe gönderilmeden bir gün öncesinde el değmeden dolum yapılır. Böylece göz nuru ürünlerimiz tüm müşterilerimize taze olarak ulaştırılır.

bottom of page